Zakupy z reguły kojarzą się z czymś miłym, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z realnych zagrożeń jakie mogą się z nimi wiązać. Konsumenci nierzadko nie wiedzą o tym, jak chronić swoje finanse podczas płatności online. Przedstawiamy kilka wskazówek, które uczynią ten proces bezpieczniejszym.
Zwłaszcza w okresie świątecznym i wakacyjnym, promocje kuszą konsumentów na każdym kroku. Sprzyjają im także płatności z odroczonym terminem, które mogą negatywnie wpłynąć na finanse i obniżyć zdolność kredytową. Warto zastanowić się, czy jest to słuszny wybór, zanim zostanie podjęta pochopna decyzja. Może ona mieć wyraźne, negatywne skutki w budżecie domowym na dłuższą metę.
Z drugiej strony potencjalnych niebezpieczeństw, pojawiają się rosnące na skali oszustwa internetowe. Nieuczciwi sprzedawcy i hakerzy wymyślają coraz to nowocześniejsze i manipulacyjne sposoby, by konsument nieumyślnie podał swoje dane i udostępnił dane np. swojej karty płatniczej. Co zatem należy robić, by uchronić się przed czyhającymi na klienta oszustwami?
Ustaw limity na kartach
Szybki, a niezmiernie efektywny krok. Ustawiając odpowiednie limity wypłat z bankomatu lub płatności internetowych i stacjonarnych, w przypadku kradzieży danych uchronisz się przed niekontrolowanym wyczyszczeniem środków na koncie.
Sprawdź dane o sklepie internetowym
Jeśli przeglądając daną stronę internetową cokolwiek budzi Twoje wątpliwości – jak najszybciej zweryfikuj jej dane. Przeczytaj jej regulamin, w którym powinny być wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane kontaktowe sprzedawcy oraz, jeśli pochodzi z Polski, jego numer NIP. Możesz zweryfikować go za pomocą rejestrów typu CEIDG lub KRS.
Zainstaluj bankową aplikację mobilną
Aplikacja mobilna Twojego banku pozwoli na każdorazowe potwierdzenie transakcji za pomocą krótkiego powiadomienia. Uchroni Cię to przed ewentualną próbą zrobienia zakupów online z Twojej karty przez osoby trzecie.
Nie zapamiętuj danych karty
Jeśli przy płatności internetowej pojawi się zapytanie o zapamiętaniu danych Twojej karty, odrzuć je. Nie pozwoli to na automatyczne uzupełnienie danych przy kolejnej, ewentualnej płatności.
Te cztery wskazówki z pewnością zmniejszą szanse na stanie się ofiarą internetowego oszustwa. Jednakże, mimo wszystko, zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie ulegać impulsywnym chęciom zakupów, jakie mogą pojawić się przez obecne na każdym kroku rabaty i okazje.