FinTech to inaczej nowoczesne technologie finansowe oraz konkretny sektor rynku, jaki obejmuje innowacyjne biznesy, wykorzystujące lub zarządzające narzędziami nowoczesnych finansów. FinTech to różne rozwiązania technologiczne, które optymalizują funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dodatkowo, znacznie ułatwiają życie konsumentowi. Narzędzia FinTech są stosunkowo nowe, więc wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wykorzystuje je na co dzień.

Jednakże, sektor FinTech nie niesie za sobą korzyści tylko dla klientów – ma on liczne zalety także dla przedsiębiorców i ich biznesów. Przedstawiamy kilka z nich:

1. PŁATNOŚCI ONLINE

W dzisiejszych czasach, trudno znaleźć usługodawcę, który nie oferowałby opłat online. Rynek e-commerce z roku na rok coraz bardziej się rozwija, a płatności online idą z nim w parze. Tak naprawdę, są one niczym innym jak FinTechiem – umożliwiają szybkie sfinansowanie usługi za pomocą przelewu bankowego, a zarazem otrzymanie do niej e-faktury, bez ingerencji pracownika.

2. PORÓWNYWARKI POŻYCZEK

Porównywarki pożyczek czy kredytów są znacznym ułatwieniem dla klienta (przedsiębiorcy), który chce się o nie ubiegać. Dzięki technologii FinTech nie jest konieczne wychodzenie z domu w celu zapoznania się z ofertą każdej firmy z osobna. Serwis zbierający informacje o wszystkich ofertach pożyczkowych pozwala na szybkie i proste wyciągnięcie wniosków odnośnie firmy, z jaką będzie współpracować.

3. BLOCKCHAIN

Blockchain jest rejestrem zdecentralizowanych danych, które są bezpiecznie współużytkowane. Technologia ta należy do narzędzi FinTech i pozwala na dzielenie się danymi wśród grupy wybranych uczestników. Dla przedsiębiorców blockchain zapewnia szereg korzyści, takich jak integracja danych w jeden system, wysoki poziom bezpieczeństwa danych, umożliwienie śledzenia towarów i usług w całym łańcuchu dostaw.

4. FAKTORING

Dzięki usłudze faktoringu, przedsiębiorca może od razu uzyskać pieniądze za nieopłacone faktury, jakie wystawił kontrahentowi. Szczególnie przydaje się to w branżach, które cechują się fakturami z odroczonym terminem płatności (np. transport). Możliwości technologii FinTech w faktoringu obejmują zautomatyzowanie procesu, co znacznie skraca czas poświęcony na wypełnienie formalności. Dodatkowo, korzystając z faktoringu WECFina, wniosek złożysz w 100% online.

Rozwój technologii FinTech ma z pewnością duży wpływ na jakość prowadzenia przedsiębiorstwa. Warto mieć świadomość narzędzi, jakie na co dzień używamy w swoim biznesie, by móc jak najlepiej je wykorzystać. 

Komentowanie zablokowane